вівторок, 3 січня 2023 р.

Якого кольору заздрість?



У наше повсякденне спілкування проникли уста­лені мовні конструкції, які вживаємо, навіть не заду­муючись над їхнім значен­ням Про те, що слово має властивість впливати на людину, знають навіть ма­люки. А от чи пам'ятають про це дорослі?

Як часто чуємо, здава­лося б, нешкідливі слова: "Як я тобі заздрю!" Кажуть це зазвичай, аби похвалити новий одяг друга чи подру­ги, висловити захоплення чиїмось життєво важливим рішенням, показати власне схвалення... Та чи так уже правильно заздрити ко­мусь ?

Походить слово "зазд­рість" від старослов'янсько­го слова "заздріти", тобто

пильно подивитися, пошко­дувати про те, що хтось має, а я — ні. (До речі, один крок до зурочення, "порчі", вов­чого погляду). Почуття за­здрості нищить не лише того, на кого воно скероване, але й того, хто його несе в собі. Заздрість спонукає нас за­шкодити, принизити, зіпсу­вати те, чого не маємо чи не можемо мати самі. Це вона — зелена, біла і чорна заздрість — кидає нас у двобій із альтруїзмом та некорисливістю.

Заздрість для людини не є і не може бути найвищою мірою похвали: не варто робити з цього принаду, трактувати цю погану рису як щось гідне, позитивне, світле. Тож не говорімо і не виправдовуймося в тім, що заздрість біла — нешкід­лива, а заздрість чорна — погана. Почуття заздрості має єдиний підтекст, і він — негативний. Завжди.

І якщо хтось каже, що "заздрить по-доброму", це одразу обурює — так, наче отримуєш ляпаса... Справ­жні друзі не вміють заздри­ти. Тому позбудьтеся за­здрості, якого б кольору вона не була: і білої, і чор­ної, і зеленої... Навчімося за­хоплюватися гідними людь­ми і прекрасними речами щиро! І тоді кожен поба­чить, що заздрість уже не має сили проникати до нашої свідомості навіть у подобі "хорошої', "незлости­вої", "некорисливої